dlapacjenta.info

Diabetologia i cukrzyca

Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dlatego w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (27 czerwca), lekarze zachęcają do bezpłatnych badań.
Obecnie pacjenci z cukrzycą żyją coraz dłużej. Podstawowa opieka medyczna jest nacelowana na zwiększającą się liczbę pacjentów z powiązaną z cukrzycą chorobą nerek, jak również chorobą sercowo-naczyniową (CVD).
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje około 2 miliardów ludzi otyłych lub chorych na cukrzycę. Poszukiwanie leku na oba te schorzenia wiąże się z powrotem do teorii biologii komórek.
Komórki trzustki sterujące poziomem glukozy we krwi wymieniają się informacjami za pomocą substancji obecnych m.in. w marihuanie. Szlak sygnałów chemicznych, znaleziony przez grupę naukowców z Instytutu Nenckiego w Warszawie, okazuje się mieć wpływ także na zdolność komórek do produkcji insuliny, a w embrionach nawet na budowę powstających wysp trzustkowych. Odkrycie ma szansę doprowadzić do rozwoju skuteczniejszych metod walki z jedną z odmian cukrzycy.
Dysfunkcja trzustkowych komórek beta i brunatnej tkanki tłuszczowej (BAT) w przebiegu cukrzycy wynika z zaburzeń transdukcji sygnałów i funkcji organelli. Europejska inicjatywa ma za zadanie identyfikację molekularnych mechanizmów tych zaburzeń oraz wzajemnych zależności między tymi dwiema kluczowymi tkankami.
WHO szacuje, że cukrzyca dotyka prawie 60 milionów Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy[1]. Dla pacjentów diabetologicznych oprócz stałego leczenia i zrównoważonej diety bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala choremu na kontrolę masy ciała, ale przede wszystkim regulację poziomu cukru we krwi.
Współczesny styl życia wywołał radykalną zmianę rytmu dobowego u Europejczyków. W ramach nowego badania analizowany jest wpływ takich zmian na procesy dokrewne i metaboliczne oraz na rozwój cukrzycy typu 2 (T2D).
Cukrzyca jest coraz częściej występującym w nowoczesnym społeczeństwie zaburzeniem metabolicznym. Znalezienie metod zapobiegania lub leczenia tej choroby to szczególnie ważne wyzwanie medyczne.
Udoskonalanie środków leczniczych poprawiających zdrowie i jakość życia pacjentów chorych na cukrzycę jest ważnym wyzwaniem. Europejskie badanie korzysta z innowacyjnego zastosowania mazenchymalnych komórek macierzystych (MSC) w leczeniu powikłań wysokiego poziomu glukozy.
Poziomy insuliny we krwi stymulują magazynowanie lub uwalnianie glukozy, prostego cukru niezbędnego do wykonywania wszystkich funkcji komórkowych, ale mogą spowodować duże szkody, jeżeli występuje ona w nadmiarze. Udoskonalone monitorowanie poziomu glukozy podczas terapii insulinowej poprawi jakość życia osób cierpiących na cukrzycę.
Ponad 55 milionów Europejczyków cierpi obecnie na cukrzycę, a do roku 2030 ich liczba ma wzrosnąć do 64 milionów. Mimo iż nie ma na dzień dzisiejszy na nią lekarstwa, cukrzycę typu 1 można leczyć, przeszczepiając biorcy komórki wysp trzustkowych, a nawet całą trzustkę dawcy. Niestety liczba chorych na cukrzycę znacznie przewyższa liczbę dawców. Komórki macierzyste mogą odegrać decydującą rolę w wypełnianiu tej luki.
W leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, która stanowi 95 proc. przypadków cukrzycy, Polska nie nadąża za standardami światowymi, w tym europejskimi – alarmowali eksperci w Warszawie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy..
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności